Ana Sayfa

· Haberler
· Lobicilik
· Astroloji
· Muzik
· Telefon Rehberi
· Guzel Sözler
· Yemek Tarifleri
· Sanat
· Borsa
· Tv Ve Radyolar
· Oyunlar
· Dini Bilgiler
· Saglik
· Fikralar
· Edebiyat
· Genel Kültür
· Siyaset
· Gazeteler
· Programlar
· Rüya Yorumlari
· Yönetim

· Özel mesajlar
· Arama
· Arkadasina Öner
· Baglantilar/Linkler
· Downloads
· Eski Anketler
· Haber
· Haber Öner
· Haber Arsivi
· Güncel haber/Yorum
· Iletisim Formu
· Istatistikler
· Konular
· Kullanici Günlügü
· Kullanici Kayit/Girisi
· SSS
· Top 10

 

 
 
 
 
 

Pratik Püf Noktalar1 - Pratik Püf Noktalar2

Pratik Cözümler

*Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek çikartabilirsiniz.

*Yumurta lekesini çikarmak için önce soguk suda bekletmeli sonra ilik sabunlu suda yikamalisiniz.

*Zeytinyag lekesini çikarirken bir lokma ekmek içi yuvarlanip lekenin üzerinde gezdirilmelidir

*Eger örtünüze meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk yikamada çikacaktir

*Taze ceviz lekesini elden çikarmak için, eller önce bir iki dakika kadar sirkeye batirilmis bir pamukla ovulur. Sonra da soguk suyla ovulur ve yikanir.

*Teflon tavanizda olusan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki çorba kasigi karbonat ve yarim su bardagi sirke karistirin. Bunu tavanizin içine dökün, 10 dakika kaynatin.

*Masanizin üzerine damlayan mumlari çikarmak için nalburdan alacaginiz boya incelticigi lekenin üzerine döküp 5 dakika bekleyin sonra nemli bir bezle incelticigi silin.

*Firininiza sinmis kötü yemek kokulari için; yemek yapmadan önce firininizin ortasina yarisi sirke yarisi su ile doldurulmus bir tava koyun. Firininizi birkaç dakika için isitin daha sonra sogumaya birakin.

*Mutfak esyalarinin üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilasi serpip yumusak bir bezle silin.

*Gömlek yakalarindaki kirleri gidermek için, gömlegi makineye atmadan önce yaka kismina sabun sürüp 15 dakika bekletin.

*Tutkal lekelerini çikarmak için, sirke ile islatip, bol su ile durulamalidir

*Ellerdeki sogan ve sarimsak kokularini giderebilmek için yapilacak en iyi sey, haslanmis patatesle ovmaktir.

*Pamuklu ve yünlülerde; çay lekesi taze ise, ilik suya batirilmis bir bezle ovulur. Eskimis ise, içine limon suyu katilmis ilik suda islatilmis bir pamuk parçasi ile silinir. ilik su ile çalkalanir.

*Bir yerdeki sigara dumanini yok etmek için hemen mum yakin.

*Ütüde sararan elbise hemen oksijenli su ile silinirse sararan yerler kaybolur.

*Sürahinizin dibi kir tutmus ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayiniz, tertemiz olacaktir

*Buzdolabindaki nemi almak için, dolaba içi tuz veya pirinc du bir kap konur.

*Kücük elektrikli esyalariz suya düsmüsse hemen kurulayip, princ dolu bir kavonaza yerlestirin 1 gün bekletin

*Kristallerin isil isil parlamasi için, yikadiktan sonra durulama sirasinda sirkeli suya batirin. Bu islem kristalleri parlatacaktir.

*Sararan teflon tava ve tencerelerin içerisine bir miktar su ve biraz çamasir suyu koyduktan sonra atesin üzerinde kaynatin. Indirince önce sicak suyla daha sonra soguk su ile iyice durulayin.

*Dibi tutan tencereleri bir gece suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

*Musluklarinizi temizlemek için bez yerine eski bir naylon çorabi tercih edin, sonuç daha mükemmel olacaktir.

*Balik kokusunu çikarmak için yikama suyunun içine bolca kahve telvesi atin. Sonra bolca durulayin.

*Çaydanliginizin içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatin.

*Çamasirdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatilip ütülenir.

*Camasirdaki Cimen Lekelerini cikartmak icin, lekenin üzerine limon döküp, sonra önerilen derecesinde yikayin

*Parlakligini kaybeden çelik tencereler isitilmis sirke ile ovulup sonra iyice durulanir ve bir bez parçasi ile parlatilirsa, tencere piril piril olur.

*Eger örtünüze meyve suyu dökülürse hemen tuz serpin ilk yikamada çikacaktir.

* Dislerinizi dogal temizlemek için, çilegi ezin dis firçanizin üzerine koyun dis etlerinize kompres yapin. Sonra dislerinizi firçalayin.

* Küçük yaniklar için, temiz bir süngeri hafifçe islatin buzdolabinizin derin dondurucu bölümüne koyun. Yanmis yerin üzerine hafif hafif kompres yapin.

*Altin Temizligi:Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediginiz altin esyalarinizi bu karisimin içinde 1/2 saat kadar birakin. Sonra, soguk suyla çalkalayin ve bir deri parçasiyla temizleyin.

*ALüminyum Temizligi:Kimi zaman alüminyum kaplarimiz kirlenir ve lekelenir (özellikle bulasik makinesin da yikadiktan sonra kararirlar). Bunlarin temizligi de kolaydir. Içinde kuzu kulagi pisirin veya süt kaynatin. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyagi ile birkaç damla alkolü karistirin ve yumusak bir bezle alüminyum kaplariniza sürün. Piril piril olacaklardir.

*At Kestanesi:i Elleriniz için At kestanesi tozu ile ellerinizi yikarsaniz beyaz ve yumusak olmalarini saglarsiniz. Çamasirlar için: Özellikle beyaz çamasirlari at kestanesi suyuyla yikarsaniz kar gibi beyaz olurlar. Ayrica, at kestanesiyle yikanan çamasirlar nemliyken ütülenirse kolali gibi olur.

*Ayna Temizligi: Aynanizi temizlemenin iki basit yolunu siralayalim. Top haline getirdiginiz gazete kagidini, 2 ölçü su ve 1,5 ölçü sirke karisimina batirarak bununla aynanizi silin, sonra kuru bir bezle kurulayin. Yariya kesilmis çig patatesle aynayi ovalayin. Sonra içine az miktarda alkol katilmis suyla durulayin.
*Sinekler karsi: Aynayi temizlediginiz son suya alkol katarsaniz sineklerin konmasini engellersiniz.

*Cam Üzerindeki Boya Lekeleri:Eger lekeler küçükse, bunlari jiletle kaziyarak çikartabilirsiniz.

*Mermer Üzerindeki Lekeler:

*Boyali lekeler: Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katilmis çamasir suyuyla ovusturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin.
*Mürekkep lekesi: Birkaç damla amonyak ve %20 oraninda oksijenli su karisimiyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumusak bir bezle parlatin.
*Yag lekeleri: Mermer üzerindeki yag lekelerini çikartmak için benzin kullanin. Ancak bu isi atesten uzakta yapmayi sakin ihmal etmeyin.
Sararan mermerler:Sabunlu suyla silin. Sonra tuz katilmis limon suyuyla ovusturun. Durulatip kurutun

*Çiklet Yapistiysa: Kendimiz çignemesek de elbisemize her an bir çiklet yapismasi olagandir. Çikletin yapistigi yerin tam altina isabet eden yerine naylona sarilmis bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun sogutucu etkisiyle çiklet donar. Sonra bir firçayla bu donan çikleti firçalarsaniz, hepsi yapistigi yerden çikar.

*Deri Catlar: Çantalarinizi cilalayarak yagmur lekelerine karsi koruyun. Eger, bu kurala uymadinizsa ve yagmur çantanizda sevimsiz lekeler olusturduysa, çantanizi kisa bir müddet kaynar su buharina tutun. Kurur kurumaz da, ihmal etmeden hemen cilalayin.

*Etek Ve Pantolonlarin Parlakliginin Giderilmesi: Kabugu soyulmus patatesi iyice yikadiktan sonra ikiye bölün. Bu kestiginiz tarafi kumasin parlak yerine sürmeye baslayin. Birkaç kez tekrarladiginiz bu islemden sonra eteginizi kurumaya birakin. Iyice kuruduktan sonra da bir firçayla firçalayin. Kumastaki parlakliktan eser kalmadigini göreceksiniz.

*Oda Temizligi:Oda duvarlarini temizlemek daima can sikici isler arasinda yer alir. Üstelik bu isin püf noktalari bilinmiyorsa?
Odanin ortasina, kaynar su dolu bir kap birakin. Kapi ve pencereleri iyice kapatin. Meydana gelecek buhar duvarlari nemlendireceginden temizlik isiniz oldukça kolaylasacaktir.
*Mutfak duvarlarinin temizligi için kullanacaginiz sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Böylece duvarlardaki yag ve is lekelerini kolaylikla çikartabilirsiniz.
Boyali duvarlarinizi, iyice yikayip kuruttuktan sonra, nisastali suya batirdiginiz süngerle silin. Böylelikle bir sonraki temizlik islemini kolaylastirmis olursunuz.

*Parmak Izleri: Duvarin boyasina zarar vermeden bu sevimsiz parmak izlerinden kurtulabilirsiniz.
Izleri kesilmis patates parçasiyla ovusturun. Parafine buladiginiz bir bezle silerseniz parmak izlerinin çiktiklarini görürsünüz.

*Sebze Ayiklarken Ellerdeki Lekeler:Sebzeleri ayiklarken ellerde olusan lekeler, ellerimizi yikadiktan sonra bile temizlenmezler. Fakat portakal kabuguyla ovarsak hemen kurtuluruz bu sevimsiz lekelerden.
*Yeni Camasirlar:Yeni çamasirlarinizin apresini bozmak için, bunlari sodali veya tuzlu ilik suya batirin.
*Kaynatirken: Çamasir kaynatirken olusan buhari önlemek için, tülbent içine koydugunuz defne yapraklarini kaynama suyuna atiniz.
*Beyazlik: Beyaz çamasirlarinizi kaynattiginiz suya birkaç yumurta kabugu atarsanizkar gibi olmalarini saglarsiniz.
*Renk: Keten çamasirlarinizin, nazik trikolarinizin, bluzlarinizin ilk günkü parlakliklarini ve güzel renklerini devam ettirmek istiyorsaniz, son durulama suyuna beyaz sirke ilave edin.

*Küf Lekeleri: Bir beze gliserin sürerek lekeleri silin.

*Spor ayakkabilar: Benzine batirilmis, eski dis firçasiyla temizleyin.
*Açik renk ayakkabilar: Üzerindeki lekeler benzine batirilmis bir bezle silinirse yok olurlar.
*Koyu renk ayakkabilar: Üzerlerindeki lekeleri alkole batirilmis bezle temizleyin. Lekeler yok olacagi gibi ayakkabilariniz piril piril gözükecektir.
vernikli ayakkabilar:

*Süt ve limon suyu en tesirli temizlik maddesidir.

*süet ayakkabilar:Süet ayakkabilarin dökülen tüylerini kabartmak için onlari, su buharina tutun. Sakin islakken firçalamayin. Iyice kuruyunca tel firçayla firçalayin.
Rugan ayakkabilar:Çatlamalarini önlemek için zeytinyagi veya vazelin sürün. Sicaklik çatlamalarina sebep olacagi için serin yerde saklayin.
kahverengi ayakkabilar:
Rengini degistirip siyaha boyamak isterseniz önce çig patatesle ovalayin sonra siyah cila sürün.

*Blucinlerin Rengi: Rengini devamli olarak açilmasini istemiyorsaniz, yeniyken içine bol miktarda tuz atilmis soguk suda 12 saat kadar birakin. Renginin belirgin bir sabitlik kazandigini göreceksiniz.

*Çikolata lekesini temizlemenin en iyi yolu gliserinle ovusturup yag emici iki kagit arasinda bir müddet birakarak yaginin iyice emilmesini saglamaktir.Eger bu yeterli olmazsa ve lekelenen kumas rengi bozulmayan cinsten ise lekeli kismi suyla karistirdiginiz 90 derecelik alkolle silin.


*Fondöten Lekesi:Elbisenize bulasan fondöten leke birakmissa, bunu etere batirilmis bir bezle silin. Olusan hare sabunlu suyla yikaninca yok olacaktir.

*Kan Lekesi: Hiç denememeniz gereken usul kan lekesini çikartmak için sicak su kullanmaktir. Lekenin piserek daha fazla yerlesmesine yol açar sicak su. Oysa bazi özel yollarla kan lekelerini kolaylikla çikartabilirsiniz.
-Beyaz kumaslarda: Lekeyi oksijenli suyla islatin. Sonra sabunlu ilik suda yikayin.

*Oje Lekesi:Aseton ileVeya esit ölçülerdeki alkol ve eter karisimi ile çikartabilirsiniz. Her iki halde de lekenin altina 4-5 kat katlanmis beyaz bir bez koyun. Lekeyi silerken bu bez kirleneceginden, kirin elbiseye geçmemesi için, kontrol edin ve lekenin altina bezin temiz kisimlarinin kaydirin. Leke hemen çikmazsa bu islemi bir daha tekrarlayin. Sonra asetonu uçurarak leke birakmasini önleyin.

*Ruj Lekesi: Erkeklerin korkulu rüyasi Ruj lekeli kumasi etere batirilmis bir pamukla silmek ve bu islemi birkaç kez tekrarlamak gerekir. Ancak bu islemi yaparken atesten uzakta durmakta fayda vardir. Eter çok yanici bir maddedir.
-Lekenin üzerine sabun sürün ve bir saat öyle birakin. Sonra yikayin.
-Üzerine pamukla oksijenli su damlatin. Sonra suyla durulayin.


*Biberonun Temizlenmesi:Biberonun dibinde kalan süt ve mama kalintilarini temizlemek için biberonun içine biraz kagit havlu veya kagit peçete atip biraz su ilave edin ve çalkalayin. Sonuca sasiracaksiniz

*Bakir kaplarinizi parlatmak için: Bir bezi sirke ile hafifçe islatip, bakiri ovun.

*Yagli siseleri temizlemek için :önce yikamak gerekir. Sonra durulanan sisenin içine sodali su koyarak sallamaya baslanir. Bes dakika kadar sallanan sise çalkalanip bu sefer içine kahve telvesi ilave edilir. Bir sürede bu sekilde sallanan sise kisa zaman sonra yaglardan tamamen temizlenmis duruma gelecektir.

*Evde ortaya çikan karincalar Yok etmek için kahve telvesi kullanmaniz iyi sonuç verecektir.
*Bulasiklari kolay yikamak: Bulasik suyunuza bir kasik sirke katmakla bulasiklarinizin daha kolay ve güzel yikandigini göreceksiniz.

*Paslanmaz çelikten tencereler zamanla parlakligini kaybedebilir. Biraz sirkeyi atese koyup isitin. Sonra yumusak bir bezi bu ilik sirkeye batirarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayin. Bir fanila parçasiyla parlatirsaniz, çelik tencereniz piril piril olur.

*Kristallerin isil isil parlamasi için: Yikadiktan sonra durulama sirasinda sirkeli suya batirin. Göreceksiniz bardaklariniz, kadehleriniz piril piril olacaktir.

*Parlakligini yitirmis bir sürahiye Eski halini kazandirmak için yarisina kadar yirtilmis gazete kagidi doldurun, üçte birine de sicak su doldurup siki siki sallayin.

*Teflon tavalar, tencereler çok kullanilmaktan ötürü zamanla sararir. Bunu önlemek için zaman zaman, içine su biraz da çamasir suyu koyduktan sonra atesin üstünde kaynatin. indirince de önce sicak, sonra da soguk suyla iyice durulayin. Teflonunuzun sari rengi kaybolacaktir.

*Küçük yaniklar için: Temiz bir süngeri hafifçe islatin buzdolabinizin derin dondurucu bölümüne koyun. Yanmis yerin üzerine hafif hafif kompres yapin.

*Agiz kokusu için: kahve çekirdegi çigneyin.

*Ari, sivri sinek sokmalarina karsi: Kesme sekeri hafif islatin sokulan kismin üzerine hafifçe bastirin zehiri alir ve kasinmayi sismeyi önler.

*Gözlük camlari: Gliserin ile silerseniz bugulanmadigini göreceksiniz. Ayakkabilariniz ayaginizi sikiyorsa: Bir bardak saf alkolü ayakkabinizin içine dökün. Iyice derisine yedirin ve giyin. Derisi ayaginiza göre açilacaktir.

*Çiçekleriniz için, hasladiginiz yumurtanin suyunu saksiya dökün.

*Gülleriniz boyunlarini bükerse, ilk önce sicak suya sonra soguk suya batirin.

*Sigara küllerini saksiniza koyarsaniz yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz.

*Kapilarinizi cila yaparken, cila olmamasini istediginiz yerlere vazelin sürün buralara cila tasarsa bile kuruyunca çok kolay çikarabilirsiniz.

*Akü baslari oksitlendiginde kola sürerseniz oksitlenmeyi önlersiniz

*Fareleri kaçirmak için nane yagini bir karton parçasinin üzerine sürün farelerin geldigi yere koyun.

*Boya firçalari sertlesmis ise kaynamis sirkeli suda bekletin yumusadigini göreceksiniz.

*Elinize yapistirici bulasirsa, asetonla silin

*Mangal izgaranizi temizlemek zordur: ilikken cam sille temizleyin veya ilikken nemli gazete kagidina sarin bir müddet sonra sertlesmis artiklarin yumusadigini göreceksiniz.

*Boya kokusunu gidermek için iki büyük bas sogani soyup ikiye bölün suyun içine atin bunu da kokulu odaya koyun.

*Cam kiriklarini temizlersiniz fakat kiymiklari göremezsiniz bunu da temizlemek için islak pamuk imdadiniza yetisir.

*Agzi dar sise kavanoz temizlemek için biraz deterjan biraz su bir kasik pirinç çalkalayin

*Balik kokan tavayi limonla bir güzel ovalayin ve yikayin.

*Ampülün üzerine biraz parfümünüzden sikiniz yakildiginda mis gibi kokar odaniz.

 

 
 
 
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2005 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt