Ana Sayfa

· Haberler
· Lobicilik
· Astroloji
· Muzik
· Telefon Rehberi
· Guzel Sözler
· Yemek Tarifleri
· Sanat
· Borsa
· Tv Ve Radyolar
· Oyunlar
· Dini Bilgiler
· Saglik
· Fikralar
· Edebiyat
· Genel Kültür
· Siyaset
· Gazeteler
· Programlar
· Rüya Yorumlari
· Yönetim

· Özel mesajlar
· Arama
· Arkadasina Öner
· Baglantilar/Linkler
· Downloads
· Eski Anketler
· Haber
· Haber Öner
· Haber Arsivi
· Güncel haber/Yorum
· Iletisim Formu
· Istatistikler
· Konular
· Kullanici Günlügü
· Kullanici Kayit/Girisi
· SSS
· Top 10

 

 
 
 
 
 

Edebiyatin Tanimi

Okuyanlara estetik (sanatsal) bir doyum saglamak amaciyla yazilmis, ya da böyle bir amaci olmasa bile biçimsel ve içeriksel özellikleriyle bu düzeye ulasabilen bütün yazili eserlere edebiyat denir. Edebiyat bir anlatim biçimidir. Düsünce ve duygulari güzel ve etkili bir biçimde anlatma sanati olarak da tanimlanabilir. Herhangi bir metnin edebiyat eseri sayilabilmesi için sanatsal degerler tasimasi gerekir. Edebiyatin ne oldugunu anlayabilmek için onun, dilden, konusma ve düzyazi dilinden farkli olan yanlarini ortaya koymak gereklidir.

Konusma ve düzyazi dilinde, dil bir araç, sözcükleri kullanmakla girisilmis, belli bir amaca dönük eylemdir. Dogruyu arastirma, ortaya koyma, baskalarina iletme aracidir. Konusma ve yazi dilinde sözcükler görevini yaptiktan sonra ise yaramaz hale gelir. Önemli olan meydana getirecegi sonuçlardir. Sonuç yani amaç, onu okuyan, ya da dinleyendeki degisimdir. Düsüncemizi dile getiren sözcükleri nasil biçimlendirdigimizi unuturuz. Onlar araciligi ile düsüncemizi ilettigimiz kisi de onlarin nasil biçimlendirildigine dikkat etmez. Unutur. Dil, bizi dogrudan dogruya öteki insanlarla yada esya ve düsüncelerle karsi karsiya getirir. Konusma ve yazi dilinde sözcükler saydamdir. Uçaridir. Aradan kaybolur gider.

Oysa siir ve edebiyatta bunlarin tam tersi olusmaktadir. Siir ve edebiyatta dil bir araç degil, biraz amaçtir. Siir ve edebiyatta dil, sözcükler, cümleler ve biçimler nesnel (objektif) hale gelirler, seylesirler. Ýnsanla öteki insanlarin, esyanin ve düsüncelerin arasina girip saydamlasmaz siir. Uçari hale gelmez konusma ve düzyazi da oldugu gibi. Tam tersine, karsimiza çikar. Resim gibi, heykel, müzik, yapi gibi (esya) degeri kazanir

Atatürk Dönemi Edebiyat

Cumhuriyet Dönemi Edebiyat

Türk Edebiyat Dönemleri

Son Dönem Türk Edebiyati

Dünya Edebiyatinda Edebî Akimlar

Söz Sanatlari (Edebi Sanatlar)

Edebi Türler

Edebiyatimizdaki Ilkler

Edebiyatclarimiz

Eserler Ve Yazarlari

Istiklal Marsi

 

 

Ana Sayfa

 

 
 
 
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2005 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt